۰۲ خرداد ۱۴۰۰

اعلام جزئيات تاسيس دانشکده‌های مهارت و کارآفرينی دانشگاه آزاد

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی با ابلاغ بخشنامه‌ای، جزئیات نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی را اعلام کرد.
به گزارش خبرگزاری آریا به نقل از دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر محمدمهدی طهرانچی، بخشنامه «آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی» را به رؤسای استانی و واحد‌های ویژه دانشگاه آزاد اسلامی ابلاغ کرد.
وی در این بخشنامه تأکید کرده است: پیرو ابلاغ نظام‌نامه آموزش‌های فنی و حرفه‌ای و مهارتی دانشگاه آزاد اسلامی و مباحث جلسات شورای معاونان دانشگاه، آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی برای اجرا ابلاغ می‌شود.
آیین‌نامه نحوه تأسیس و اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی که به تفصیل دراختیار واحد‌های دانشگاه آزاد اسلامی قرار گرفته است، شامل مواردی از جمله مقدمه و تعاریف، تأسیس دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، اداره امور دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی، آموزش‌های کوتاه مدت و… است.
براساس بند‌های این آیین نامه؛ واحد‌های دانشگاهی بنا به مقتضیات سند مأموریت و آمایش، برنامه ریزی و کارآفرینی دانشگاه و شرایط ناحیه‌ای با تأمین امکانات می‌توانند دانشکده مهارت و کارآفرینی تأسیس کنند.
در این آیین نامه به مراحل تأسیس دانشکده‌ها اشاره شده که شامل «تهیه طرح توجیهی و برنامه عملیاتی براساس برنامه راهبردی واحد و آمایش منطقه‌ای و ظرفیت‌های واحد دانشگاهی و ارائه به استان» و «بررسی و تأیید طرح توجیهی دانشکده و الزامات توسط کمیته گسترش آموزش‌های فنی و حرفه‌ای استان و شورای تخصصی گسترش» است.
همچنین آموزش در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی از نوع مهارتی و به دو صورت بلندمدت و کوتاه مدت است. جذب، ترفیع و ارتقای اعضای هیأت علمی مهارتی نیز در دانشگاه با تأکید بر ملاک‌های مهارتی است.
براساس بند‌های این آیین نامه؛ پژوهش‌هایی که در دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی انجام می‌شود، از نوع توسعه‌ای و برای ارتقای روش‌های مهارت‌افزایی است. تمامی امور فرهنگی و دانشجویی دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی همانند سایر دانشکده‌ها براساس ضوابط و مقررات دانشگاه و توسط معاونت فرهنگی و دانشجویی واحد دانشگاهی راهبری می‌شود.
همچنین در این آیین نامه آمده است: با توجه به گسترش مشاغل نوین، دانشکده‌های مهارت و کارآفرینی می‌توانند انواع آموزش‌های کوتاه‌مدت شامل پیش اشتغال، آموزش‌های مشاغل نوین، حین کار (بازآموزی) و ارتقای حرفه‌ای شاغلان را برنامه‌ریزی و ارائه کنند.

 


نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *