۱۰ خرداد ۱۴۰۰

تجهیز مرکز شتابدهنده سرای نوآوری فناوری اطلاعات با سرمایه ۶ میلیارد ریالی

رئیس سرای نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی اصفهان عنوان کرد: سرمایه‌ای به مبلغ ۶ میلیارد ریال از طریق صندوق پژوهش و نوآوری استان جذب شد و به تجهیز و آماده‌سازی مرکز شتابدهنده تخصصی سرا تخصیص یافت.

فرساد زمانی در گفت‌وگو با خبرنگار گروه استان‌های خبرگزاری آنا در تشریح بخشی از عملکرد، فعالیت‌ها و مأموریت‌های سرای نوآوری «فناوری اطلاعات و ارتباطات» دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) از تحقق درآمد ۷۸۰ میلیونی در سال ۹۹ و پیش‌بینی درآمد قریب به ۲ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰ خبر داد و با اشاره به فعالیت سرا در سال ۱۳۹۹ بیان کرد: درآمدزایی سرا از طریق آموزش مجازی ۱۷ واحد دانشگاهی و مراکز آموزشی در استان اصفهان ایجاد و در این راستا درآمد تقریبی یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال محقق شده است.

وی ادامه داد: سرای نوآوری «فناوری اطلاعات و ارتباطات» دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان) سرمایه‌ای به مبلغ ۶ میلیارد ریال از طریق صندوق پژوهش و نوآوری استان اصفهان جذب کرد که به تجهیز و آماده‌سازی مرکز شتابدهنده تخصصی سرا تخصیص یافت.

۱۵ هسته فناور در سرای نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات مستقر شدند

رئیس سرای نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان افزود: تاکنون تعداد ۱۵ هسته فناور از واحدهای مختلف دانشگاه در استان در مرکز رشد اشتراکی سرای نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات استان اصفهان مستقر شده‌اند که حدود چهار هسته از آنها دارای محصول اولیه بوده و ۱۱ هسته در حال تولید و توسعه محصول هستند.

زمانی از روابط اقتصادی و همکاری علمی و دانش‌بنیان سرای نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات واحد اصفهان با بنگاه‌های اقتصادی و مراکز تولیدی خبر داد و اظهار کرد: به‌منظور راه‌اندازی مرکز شتابدهنده تخصصی سرای نوآوری و فناوری اطلاعات و ارتباطات استان اصفهان، شرکت تجاری‌سازی با مشارکت دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان (خوراسگان)، نظام صنفی رایانه استان اصفهان و صندوق پژوهش و فناوری استان به ثبت رسیده و اکنون در حال تجهیز و آماده‌سازی فضاها و همکاری در انجام فعالیت‌های روزمره مرکز شتابدهی سرای نوآوری است. شرکت سرمایه‌گذاری خطرپذیر نیز در مرکز شتابدهنده تخصصی مستقر شده و اکنون فعال است.

انعقاد ۹ تفاهم‌نامه همکاری با شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات

وی درباره انعقاد قرارداد سرای نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات با شرکت‌های حوزه فناوری اطلاعات به آنا گفت: تاکنون ۹ مورد تفاهم‌نامه همکاری مشترک با شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری اطلاعات استان و سازمان‌ها و ارگان‌های دولتی ازجمله اداره کل ارتباطات و فناوری اطلاعات استان اصفهان، سازمان نظام صنفی رایانه‌ای استان اصفهان، شرکت مخابرات استان اصفهان و … به امضا رسیده که انتظار می‌رود با پیگیری‌های مجدانه تا پایان سال ۱۴۰۰ تمام این موارد به نتیجه برسد.

این مسئول نحوه کشف استعدادها و ایده‌های نو و طرح‌های خلاقانه در سرای نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات واحد اصفهان را یادآور شد و بیان کرد: با برگزاری انواع رویدادها و چالش‌های فناوری و نوآوری مانند مسابقه ایده‌پردازی (ایده شو) در حوزه تخصصی علوم IT، رویداد طراحی مدل کسب و کار، رویداد ارائه تقاضاهای صنعتی (Reverse Pitch) و فراخوان دریافت طرح در حوزه‌های تخصصی علوم IT سعی در پیشبرد اهدافی مانند ظرفیت‌سنجی از نیروها و شناخت ظرفیت‌ واحدهای دانشگاهی استان اصفهان و ایجاد بانک اطلاعاتی پویا شامل مهارت‌ها و تخصص‌های استادان، کارکنان، دانشجویان و فارغ‌التحصیلان دارد.

زمانی، راه‌اندازی مرکز شتابدهنده تخصصی سرای نوآوری فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان در ساختمانی به مساحت هزار و ۴۰۰ متر مربع و راه‌اندازی شرکت تجاری‌سازی با مشارکت دانشگاه، نظام صنفی رایانه استان اصفهان و صندوق پژوهش و فناوری استان اصفهان را از دیگر اقدامات سرا در سال ۹۹ دانست.

وی دانشگاه آزاد اسلامی استان اصفهان را به‌عنوان یک دانشگاه مردمی و اجتماعی با گستره پراکندگی وسیع، مکلف به فراهم‌سازی و ایجاد بسترهای لازم برای ترویج تفکر خلاق، ایده‌پردازی و توسعه فرهنگ نوآوری در کشور دانست و گفت: به‌منظور تحقق رونق اقتصادی دانش‌بنیان در چند ماه گذشته تیم‌های متعدد فناور که دارای ایده‌هایی با ظرفیت تجاری‌سازی بالا بوده‌اند، شناسایی و در محل فضای اشتراکی مرکز شتابدهنده یا مرکز رشد واحدهای فناوری مستقر شده‌اند.


نظرات و سوالات کاربران

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *