روش کار

فعالیت های شمسا

 1. کمک به ایجاد شتابدهنده های استانی 
 2. کمک به راه اندازی مراکز نوآوری
 3. فرهنگسازی فناورانه در دانشگاه آزاد

 

حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین و ایجاد بستری برای توسعه صنایع منطقه ای در استان ها، فرآیندی است که نیاز به همسو سازی جریان های تصمیم گیری مختلف در ساختاری با چندین و چند ذینفع دارد. ایجاد شتابدهنده، در ساختار دانشگاهی و مجاب نمودن استارتاپ ها برای ورود به فضای نوآوری خود دغدغه ای بسیار مهم است. شمسا برای آنکه بتواند از فرآیندهای شتابدهی خود بیشترین بهره وری را داشته باشد از مدلی منحصر به فرد استفاده نموده است. در این مدل شمسا به عنوان شتابدهنده ای برای شتابدهنده های دیگر ظاهر شده و امر شکل گیری آنها را سرعت می بخشد. 

انتخاب صنعت و رایزنی اولیه:

در این مدل در راستای پایداری این شتابدهنده ها و تداوم کسب و کار آنها پس از راه اندازی ارتباط با صنعت را برای آنها هموار نموده ایم. نقطه ابتدایی برای شروع فرآیند شتابدهی انتخاب صنعت متناسب است. برای انتخاب صنعت مناسب چند شاخص را که در ادامه به آن اشاره شده است بر شمردیم:

 • دارا بودن بازارهای داخلی 

 • امید به صادرات محصول در صورت امکان افزایش تولید 

 • میزان اشتغال بالا به صنعت در شهر مربوطه 

 • امکان پذیرش ورود فناوری و نوآوری در ساختار صنعت 

پس از آنکه صنعت در استان مربوطه توسط کارگروه ارزیابی مشخص شد،‌ با کمک واحد دانشگاهی آن شهر و هیئت علمی آن، عارضه یابی صنعت منتخب انجام و بر اساس نتیجه گزارش اقدامات بعدی برنامه ریزی می شود. 

به عنوان یک واحد دانشگاهی اگر فرصتی را در واحد خود شناسایی نموده اید از طریق تکمیل  فرم درخواست، با ما در میان بگذارید.

کارگروه عملیاتی شمسا در این مرحله وارد عمل شده و رایزنی های ابتدایی را با صنعت برای جذب حمایت های مادی و معنوی صورت می گیرد. پس از ایجاد یک رابطه با صنعت با کمک ظرفیت های دانشگاه، فراخوانی برای جذب متقاضیان برگزار می گردد. 

اگر شما هم صاحب یک صنعت فعال هستید و فکر می کنید که شمسا می تواند به شما در استقرار نظام های فناورانه کمک کند، کلیک کنید و درخواست خود را برای ما ارسال نمایید.

ارزیابی مدل شتابدهی:

پس از آنکه توافقات اولیه با صنعت انجام شد، تیم اجرایی شتابدهنده بایستی مدل شتابدهی و روش کار خود را برای کمیته ارزیابی شمسا تشریح نماید. پس از اصلاح و تایید مدل شتابدهی، قرارداد شتابدهی را با واحد منعقد نموده و واحد می تواند در دوره های آموزشی مربوطه شرکت و نهایتا تاییدیه لازم را از شمسا اخذ نماید. 

مدل شتابدهی مصوب بین شتابدهنده و شمسا، عامل نظارت بر روی عملکرد این شتابدهنده ها طی مدت زمان است. شتابدهنده ها موظف اند که برنامه عملیاتی خود را به تصویب شمسا رسانده و بر طبق آن عمل کنند. 

آیا شما هم یک شتابدهنده فعال در حوزه فناوری هستید؟ در صورت تمایل کلیک  کنید و درخواست خود را برای ما ارسال نمایید.

آموزش:

یکی از بخش های مهم کارگروه عملیاتی شمسا آموزش و منتورینگ برای تیم اجرایی شتابدهنده هاست این دوره های آموزشی که به صورت فشرده بدو راه اندازی برگزار می شود. برخی از این دوره ها در ادامه معرفی شده است. بستر برگزاری این دوره پلتفرم های آنلاین و همچنین دوره های فشرده حضوری می باشد.

اعطای مجوز شتابدهی:

شمسا به عنوان کارگزار صلاحیت سنجی و اعطای مجوز شتابدهی از سوی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری وظیفه ارزیابی، تشخیص صلاحیت و نظارت بر عملکرد این شتابدهنده های استانی را بر عهده دارد. به همین منظور کارگروه نظارت در شمسا تشکیل و از طریق دریافت گزارش های ادواری و همچنین بررسی های ماهانه، فصلی و سالانه بر عملکرد شتابدهنده های استانی نظارت می نماید. 

نظارت و ارزیابی:

به منظور نظارت دقیق بر فرآیندهای کاری شتابدهنده ها و رصد وضعیت استارتاپ ها، پلتفرمی برای ثبت و نظارت کار استارتاپ ها در حال طراحی است. در این پلتفرم نقش ذینفعان تعریف شده و بر اساس آن شتابدهنده ها می توانند استارتاپ های خود را معرفی و مراحل کاری آنها را مشخص نمایند. بدین ترتیب به صورت لحظه ای نیز می توان فعالیت های تمام مجموعه را رصد نمود.

 

 

شتابدهنده ها به عنوان آخرین حلقه اکوسیستم استارتاپی که در تعامل مستقیم با استارتاپ ها قرار دارند از اهمیت ویژه ای برخوردارند، اما شتابدهنده ها هم برای بهبود شرایط خدمت رسانی خود به استارتاپ ها نیاز دارند تا فشارهای محیطی از روی آنها برداشته شود. یکی از بهترین روش هایی که می تواند به توسعه اکوسیستم استارتاپی در کشور کمک کند، راه اندازی مراکز نوآوری و توسعه فیزیکی فضاهای نوآوری در کشور می باشد. شمسا به عنوان یکی از بازیگران جدی این اکوسیستم با پشتوانه دانش و امکانات و تسهیلات در اختیار، راه اندازی مراکز نوآوری را در برنامه کاری خود قرار داده است.

 

فرهنگ بایستی پیش از هر پیشرفتی در جوامع نهادینه شود. قدمت ادبیات کسب و کارهای استارتاپی در دنیا هنوز به بیش از ۱۵ سال نرسیده است، طبیعی است که در بسیاری از نقاط ایران هنوز این ادبیات ناآشنا باشد. شمسا با نگاهی به همه کشور و استفاده از روش های نوین سعی دارد تا این ادبیات را بومی سازی کرده و آن را به گوش مردمان سرزمین ایران برساند. برای این منظور ابزارهایی نیز در نظر گرفته شده است:

 • برگزاری نمایشگاه های کارآفرینی و نمایش دستاوردهای تولید شده توسط تیم های فناوری

 • برگزاری رویدادهای استارتاپی 

 • استفاده از فضای مجازی و ابزارهای دیجیتال 

 • برگزاری رویدادهای Open Day برای نوجوانان، دانشجویان و فارغ التحصیلان دانشگاه

 • تهیه برنامه های تلویزیونی 

 • تولید محتوای تصویری

 • راه اندازی نشریات الکترونیک 

 • و ….

این ابزارها برای آنکه بتوانند کارآمدی خود را حفظ نمایند نیاز به یک برنامه ریزی مدون و طرح ریزی پیش از اجرا هستند. حوزه های موضوعی و بسترهای انتشار باید به گونه ای هوشمندانه انتخاب شده باشد که بتواند تاثیر مناسب را بر ذهن مخاطب بگذارد. 

اگر در زمینه فرهنگ سازی فعالیت می کنید و یا طرح و ایده ای دارید از طریق تکمیل فرم ، با ما در میان بگذارید.